
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.3462 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Nickel |
| Max Length | 2.1 mm |
| Max Width | 1.35 mm |
| Min Length | 1.9 mm |
| Min Width | 1.15 mm |
| Max Thickness | 1.35 mm |
| Min Thickness | 1.15 mm |
Stock: 21030
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.02505 | $0.25050 |
| 50 | $0.02342 | $1.17100 |
| 100 | $0.02189 | $2.18900 |
| 500 | $0.01624 | $8.12000 |
| 1000 | $0.01436 | $14.36000 |
| 3000 | $0.01060 | $31.80000 |
| 5000 | $0.00961 | $48.05000 |
| 10000 | $0.00872 | $87.20000 |
